سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری کرمان:

زمین‌های خالی و مخروبۀ‌ شهر ساماندهی می‌شود

 

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری کرمان از ساماندهی زمین‌های خالی و مخروبه در شهر کرمان خبر داد.

ایمان سیف‌اللهی با اشاره به این‌که تعداد زیادی از زمین‌های خالی و مخروبۀ سطح شهر، رها شده و بدون استفاده هستند، گفت: این املاک رهاشده، از لحاظ مسایل امنیتی، بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین سیمای بصری شهری، معضلاتی برای شهر و شهروندان ایجاد کرده‌اند.

وی بر ضرورت ساماندهی زمین‌های خالی و مخروبۀ رهاشده تأکید کرد و گفت: در این راستا جلساتی با معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و با حضور نمایندگانی از اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و شهرداری برگزار و مقرر شد برای ساماندهی املاک مذکور اقدامات لازم انجام شود.

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری کرمان به ارائه راه‌کارهایی برای ساماندهی این املاک اشاره کرد و یادآور شد: می‌توان پس از گرفتن مجوز و اقدامات لازم، زمین‌های خالی و مخروبه را با حفظ مالکیت حقیقی و حقوقی، جهت استفادۀ عموم شهروندان به‌صورت موقت به پارکینگ عمومی و زمین‌های ورزشی کم‌هزینه تبدیل کرد.

سیف‌الهی همچنین به وجود تعدادی از زمین‌های رهاشده در معابر اصلی درجه یک  و درجه دو شهر اشاره کرد و افزود: این زمین‌ها نه‌تنها سیمای شهری را نازیبا کرده است؛ بلکه به محل تجمع نخاله‌های ساختمانی و زباله‌های خانگی تبدیل شده است.

وی با تأکید بر این‌که زمین‌های رهاشده باید توسط مالک حصارکشی شود، افزود: در صورت عدم اقدام به‌موقع مالک، شهرداری می‌تواند نسبت به حصارکشی زمین اقدام کند.

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری کرمان ادامه داد: با توجه به هزینه‌های مالی ایجاد حصار، به‌دنبال راه‌کاری هستیم تا با ورود و مشارکت بخش خصوصی به این موضوع و با حفظ ضوابط و مقررات شهری، فضا‌های تبلیغاتی ایجاد شود و آن‌ها را به‌صورت تهاتر در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم.

سیف‌الهی با اشاره به این‌که شهرداری کرمان به‌منظور کاهش معضلاتِ زمین‌های رهاشده در شهر، این اقدامات را در دستور کار قرار داده است، گفت: شهرداری همزمان با ساماندهی املاک رهاشده، در صورت تصمیم مالک جهت ساخت‌وساز و ایجاد فضا و نظم‌دهی به زمین، هیچ‌گونه ادعایی ندارد و بهره‌برداری از ملک را به‌طور کامل در اختیار مالک قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است؛ زمین‌ها و املاک مخروبه علاوه بر آسیب زدن به سیما و منظر شهری، موجب بروز مشکلاتی چون ناامنی برای محله، مکانی برای بزه‌کاری و حضور معتادان، محل تجمع حیوانات وحشی و ولگرد و زباله‌های شهری شده و شهروندان همواره از این وضعیت شکایت و گلایه دارند.